Kurier 28-29.09.2007
Uniwersytet językowy
Nowoczesność w centrum
Do południa lektoraty, po południu komercja – taką wizję działania Akademickiego Centrum Kształcenia Językowego Uniwersytetu Szczecińskiego ma jego dyrektor Piotr Wahl. Nowoczesna placówkę otwarto w ubiegłym tygodniu przy ul. Wawrzyniaka w Szczecinie, w budynku zajmowanym niegdyś przez Instytut Socjologii US. Centrum jest niewielkie – w sumie 11 sal, ale znakomicie wyposażone i przystosowane do nauki języków. Trzy wygłuszone sale multimedialne, w których odbywać się będą laboratoria, a studenci słuchać mają lektora przez słuchawki, spore pomieszczenie z komputerami podłączonymi do Internetu, biblioteka, sala konferencyjna na sto osób z przesuwane ściany, pozwalające na równoległe prowadzenie z dwoma grupami studentów, wreszcie wygodne sale dydaktyczne – to wszystko ma sprawia, że dzięki placówce poprawi się poziom kształcenia językowego w całym regionie.
– Stwarzamy szanse nie tylko dla studentów – mówił podczas jej otwarcia rektor US prof. Waldemar Tarczyński. – Naszą ambicją jest stworzenie w tym miejscu centrum, w którym odbywać się będą też kursy i egzaminy certyfikujące, m.in. na tłumaczy przysięgłych. Adaptacja ( m.in. przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych) i remont lokalu przy ul.Wawrzyniaka kosztowały 4 mln zł. Zatrudnienie znajdzie tu 80 osób. Swoje miejsce w centrum już znalazł Alliance Française, ośrodek prowadzący naukę języka francuskiego.


Szczecin Gazeta Wyborcza Wydarzenia Sobota – Niedziela 29 – 30 września 2007
US ma nowoczesne centrum językowe
Oprócz zajęć dla studentów organizowane
tu będą kursy i egzaminy certyfikujące
Centrum Językowe otworzyli rektor US prof. Waldemar Tarczyński i dr Piotr Wahl

Akademickie Centrum Językowe powstało w budynku przy ulicy Wawrzyniaka, w którym wcześniej mieścił się instytut socjologii, a póniej studium praktycznej nauki języków obcych. Remont i adaptacja budynku trwały pół roku. W rezultacie w centrum na dwóch piętrach mieści się siedem sal dydaktycznych, trzy laboratoria językowe, sala komputerowa i sala konferencyjna dla 100 osób. Centrum ma służyć wszystkim studentom uniwersytetu.
– Część zajęć językowych będzie odbywała się tutaj, cześć na wydziałach – mówił wczoraj podczas otwarcia centrum rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof.. Waldemar Tarczyński.
– Ośrodek ma być impulsem do podniesienia poziomu nauki języków obcych poprzez realizowanie nowych programów nauczania zgodnych ze standardami europejskimi. W centrum SA trzy wygłuszone sale multimedialne, w których studenci będą słuchać lektora przez słuchawki. Część sal na parterze dostępnych jest od zewnątrz, co umożliwi naukę osobom niepełnosprawnym. W piwnicy znajduje się biblioteka i czytelnia obcojęzyczna. Wszystkie sale maja podłączenia do Internetu. Zajęcia dla studentów będą się odbywały do godz. 16. – Mamy ambicje stać się językowym ośrodkiem regionalnym, który będzie prowadził kursy i egzaminy certyfikujące – mówi dr Piotr Wahl, dyrektor Centrum. W budynku przy ul. Wawrzyniaka swoje miejsce znalazł Ośrodek Języków i Kultury Francuskiej Alliance Française, który zajmuje się nauką i języka i popularyzacją kultury francuskiej. Ośrodek otrzymał multimedialna tablicę, na której można pisać i wyświetlać obrazy. Zajęcia dla dzieci i dorosłych będą się odbywały popołudniami. Stworzenie Akademickiego Centrum Języków Obcych, w których będzie pracowało 80 lektorów, kosztowało 4 mln za. 3 mln zł uniwersytet otrzymał ze środków Europejskiego Rozwoju Regionalnego.